Pierwsze własne zaproszenia – jak się za nie zabrać

Zaproszenia ślubne DIY

Skoro strona ta ma służyć osobom, które zainteresowane są tworzeniem zaproszeń oraz innego rodzaju wyrobów papierniczych, to nie może zabraknąć artykułu, który pomógłby wprowadzić w ten świat zupełnych nowicjuszy. W tym artykule chciałabym ogólnie nakreślić Wam tematykę projektowania oraz samego wykonywania zaproszeń okolicznościowych, jak i wskazać co będzie Wam do tego potrzebne.

Projektowanie i wykonywanie wyrobów papierniczych, a w szczególności papeterii okolicznościowej, to bardzo przyjemny i kreatywny proces, który może stać się dla Was interesującym hobby, a może nie tylko :). Podobnie jak z pozostałymi pracami artystycznymi, czy też rękodziełem, tworzenie zaproszeń wymaga cierpliwości i chęci rozwijania się. Jeśli nie zabraknie Wam zapału i macie głowę pełną pomysłów, to jestem przekonana, że w niedługim czasie będziecie kreować bardzo efektowne, miłe dla oka prace, więc zachęcam do wytrwałości.

Co będzie Ci potrzebne?

Na samym początku trzeba określić sobie z czym mamy do czynienia, co chcemy osiągnąć oraz, co niezmiernie istotne, jak to osiągnąć… Podczas tworzenia zaproszeń potrzebne będą pewne umiejętności manualne, wyobraźnia, trochę papieru oraz kilka przyborów. Istotnym elementem jest również komputer z programem graficznym i drukarka, choć możecie z powodzeniem dać sobie radę bez tych urządzeń, chwytając za pędzel, kredki, pióro lub inne ulubione przybory.

Papier

To jaki papier wybierzesz na początek, zależy wyłącznie od tego jakie efekty chcesz osiągnąć. Moim zdaniem nie ma potrzeby kupowania drogiego papieru do celów stworzenia pierwszego zaproszenia. W pierwszej kolejności najlepiej jest skupić się na formie i ogólnym, schludnym zaprojektowaniu zaproszenia niż na wysublimowanych materiałach z jakich ma ono zostać wykonane.

Na początek polecam Wam odwiedzenie marketu, gdzie z pewnością znajdzie się dział z takimi drobiazgami jak kredki, nożyczki i oczywiście różnego rodzaju papiery. Nie należy się jednak spodziewać przesadnie dużego wyboru, bo nie będzie to z pewnością oferta taka jak w sklepach specjalistycznych, ale na początek na pewno wystarczy.

Myślę, że na pierwsze zaproszenie idealnie nada się kolorowy karton, lub (jeśli znajdzie się coś takiego w ofercie) fakturowany papier ozdobny. Pod względem wyboru koloru wybór oczywiście należy do Ciebie! Jeśli masz taką możliwość, to świetnie będzie jeśli kupisz 2 arkusze grubszego, dość sztywnego papieru, gdzie jeden będzie kolorowy, a druki biały. Istotne jest, żeby kartka była wystarczająco duża, a więc od formatu A4 w górę.

Przybory

Na początek można z pełnym powodzeniem posłużyć się najprostszymi przyborami, wśród których nie powinno zabraknąć takich jak:

  • nożyczki
  • długa linijka
  • klej

Te trzy rzeczy wraz z wybranym przez Ciebie papierem (papierami) w zupełności wystarczą Ci do wykonania pierwszego zaproszenia.

Wiecie już czego potrzebujecie! W kolejnej części, czyli w kolejnym artykule, zajmiemy się już pierwszym etapem projektowania.

Zobacz również inne artykuły