Tasiemki do wykorzystania w zaproszeniach

Tasiemki do zaproszeń ślubnych

Jednym z bardziej atrakcyjnych dodatków, które często wykorzystywane są w produkcji zaproszeń ślubnych, jak i powstających na wszelkie inne okazje, są tasiemki. Tasiemki występują w bardzo zróżnicowanych formach i rozmiarach, a odpowiednie ich wykorzystanie pozwala na osiągnięcie bardzo interesujących efektów, które przyczyniają się do wzrostu atrakcyjności wykonywanego zaproszenia.

Główne czynniki, które rozróżniają tasiemki dające się wykorzystać w produkcji zaproszeń to:

  • rodzaj materiału
  • faktura
  • kolorystyka
  • szerokość
  • forma

Wszystkie powyższe aspekty połączone w konkretnej tasiemce dają osobie projektującej szereg możliwości uatrakcyjnienia zaproszeń. Poniżej przedstawię Wam kilka wariantów tasiemek, których sama używam w swoich projektach.

Tasiemki atłasowe

Tasiemki atłasowe są najpopularniejszymi odmianami wykorzystywanymi w papeterii okolicznościowej. Charakteryzują się gładką, mieniącą się w świetle powierzchnią oraz największym spośród wszystkich innych odmian paleta kolorystyczną. Dużą zaletą tej odmiany jest również szerokie spektrum wyboru szerokości, od bardzo cienkich, do takich, które z powodzeniem mogłyby posłużyć do stworzenia kokardy zdobiącej samochód 🙂

Tasiemki brokatowe

Tasiemki te dostępne są w podobnej rozpiętości szerokości, co tasiemki atłasowe, lecz ich charakterystyka jest zdecydowanie od nich odmienna. Tasiemki brokatowe najczęściej spotkać można w opcji jednolitych, metalicznych kolorów, lecz również występują w opcjach kilku-kolorowych. Tasiemki brokatowe są sztywniejsze od atłasowych, co znacznie zawęża możliwość wykorzystywania ich w tworzeniu ozdobnych kokard.

Tasiemki prążkowane

Tasiemki z prążkami są bardzo efektowne i zbliżone do tasiemek atłasowych, choć ich połysk jest zdecydowanie mniej intensywny. To co zdecydowanie odróżnia je od innych, to delikatne, poprzeczne prążki, gęsto, równomiernie rozmieszczone na całej długości szpuli. Tasiemki te wspaniale sprawdzają się jako delikatny akcent do eleganckich zaproszeń ślubnych.

Tasiemki o różnych formach

Tasiemki, poza wyżej opisanymi, prostymi w formie, dostępne są również w wariantach bardziej skomplikowanych. W ramach tych odmian, często spotyka się tasiemki tematyczne, powiązane na przykład z tematyką świąteczną, florystyczną, lub etniczną.

Tasiemki tego typu są mocno ukierunkowane w sensie przekazu, co z jednej strony ułatwia, a z drugiej komplikuje możliwości ich wykorzystania w produkcji papeterii ślubnej. Jeżeli jednak uda Wam się dobrać odpowiedni wzór takiej tasiemki do wzoru zaproszenia, to macie bardzo duże szanse na stworzenie czegoś całkowicie wyjątkowego i unikatowego.

Jak widzicie, rodzina tasiemek jest bardzo bogata i jedynie od Was samych zależy sposób ich wykorzystania w Waszych projektach.

Zobacz również inne artykuły