Twoje pierwsze zaproszenie – Cz.2 – Robimy makietę

W poprzedniej części pisałam Wam jakie rzeczy będą Wam potrzebne do stworzenia Waszego pierwszego zaproszenia, natomiast w tej części przejdziemy już do sedna, czyli do projektowania. Projektowanie można umownie podzielić na dwa etapy, gdzie pierwszym będzie określenie formy, a drugim motywów graficznych oraz typografii. Obydwa etapy są równie istotne i nie powinno się ich traktować oddzielnie. Forma zaproszenia ma bowiem wpływ na to jak będzie wykonywana część graficzna, natomiast grafika wraz z odpowiednio dobranymi czcionkami wpływa na ogólny odbiór projektu.

Jak się pewnie domyślacie z tytułu tej części artykułu, zaraz zajmiemy się przygotowaniem makiety zaproszenia. Robienie makiet jest bardzo przydatnym etapem projektowania wszelkiego rodzaju wyrobów papeterii okolicznościowej. Prosta makieta pozwoli Ci na zweryfikowanie wstępnego wyglądu zaproszenia i jednocześnie będzie wspaniałą okazją do nanoszenia poprawek lub tworzenia wariantów danego projektu.

Założenia projektu

Istotną częścią projektowania jest określenie założeń jakie ma spełniać rodzące się zaproszenie. Osobiście nie wyobrażam sobie chaotycznego cięcia papieru i klejenia go z nadzieją, że coś interesującego z tego wyniknie.

Dla celów stworzenia pierwszego zaproszenia założymy, że będzie ono:

  • proste i eleganckie
  • kwadratowe
  • kilkuelementowe

Zaproszenie spełniające powyższe założenia nie powinno przysporzyć Wam zbyt wielu trudności. Projektując je będziemy kładli nacisk na modny minimalizm i elegancję, co pomoże nam w łatwo osiągnąć oczekiwane efekty.

Dla ułatwienia zadania, jeszcze przed przystąpieniem do tworzenia makiety, dobrze jest zrobić szkic zaproszenia wraz z wymiarami. Szkic zaproszenia, które wykonamy wygląda tak jak na poniższym obrazku

Szkic zaproszenia

Robimy makietę

Wykonanie makiety pociąga za sobą kilka korzyści, wśród których najcenniejszymi są:

  • namacalny projekt umożliwiający określenie czy jego założenia spełniają pokładane w nim oczekiwania
  • oszczędność materiałów
  • łatwe możliwości nanoszenia zmian i korekt w stosunku do założeń

Makietę polecam Wam wykonywać z najzwyklejszego papieru jaki macie pod ręką. Może to być nawet kartka z zeszytu. Podczas robienia makiety nie ma potrzeby marnowania droższych papierów, których możecie mieć ograniczoną ilość, a i też po co je używać do tworzenia makiety, którą najprawdopodobniej później i tak wyrzucicie.

Aby wykonać makietę, konieczne będzie docięcie zwykłej kartki papieru do wymiarów określonych w szkicu zaproszenia. Biorąc pod uwagę, że jest to jedynie makieta, możecie wyznaczyć wszystkie jej elementy za pomocą linijki i ołówka. Na poniższym zdjęciu znajduje się rozrysowany szkic zgodnie z określonymi wymiarami.

Szkic rozrysowania części makiety zaproszenia

Mając już wszystko rozrysowane, należy wyciąć poszczególne elementy makiety zaproszenia. W efekcie tego otrzymamy części widoczne na poniższym zdjęciu.

Pocięte elementy makiety zaproszenia

Teraz przyglądnijmy się szkicowi zaproszenia z wymiarami i doklejmy poszczególne elementy w odpowiedniej kolejności i miejscach. Nie musicie wykonywać tej czynności nazbyt precyzyjnie, gdyż makieta ma służyć wyłącznie Wam i wyłącznie do celów poglądowych. Moja makieta po sklejeniu wszystkich elementów wygląda jak na poniższym zdjęciu.

Gotowa makieta - część zewnętrzna

Gotowa makieta część wewnętrzna

Jak widzicie, makieta nie prezentuje się w żaden sposób okazale, ale jest dla nas cenna nie ze względu na swój wygląd. Mając taką makietę możemy określić czy zaproszenia w takiej formie ma szansę podobać się nam, a jeśli nie to możemy łatwo nanieść takie poprawki, jakie uznamy za słuszne. My, myślę, że możemy założyć, że makieta wygląda obiecująco i przystąpić do kolejnego etapu jakim będzie tworzenie faktycznego zaproszenia. Następnym krokiem będzie opracowanie szaty graficznej i typografii, czego przebieg opiszę w kolejnej części artykułu.

Zobacz również inne artykuły