Twoje pierwsze zaproszenie – Cz.3 – Elementy graficzne i treści

Własne zaproszenie treść zaproszenia

Mamy już zamysł, mamy makietę, więc teraz przyszedł czas na zaprojektowanie elementów graficznych oraz określenie tekstów i dobranie do nich pasujących czcionek. Powstające zaproszenie, zgodnie z założeniami, ma być proste i eleganckie, więc żeby móc spełnić te założenia, musimy pamiętać o tym, żeby grafika nie była przesadzona oraz żeby krój czcionki był spójny z całością. Opracowanie wyżej wymienionych elementów zaproszenia wykonam w programie graficznym, którego nazwy nie będę w tym momencie podawała, gdyż nie ma to obecnie żadnego znaczenia. Tak jak pisałam w pierwszej części artykułu, jeśli nie potraficie korzystać z programów graficznych i nie macie dostępu do drukarki, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby ten etap wykonać z wykorzystaniem tradycyjnych narzędzi jak pędzel, czy pióro.

W moim projekcie postanowiłam zastosować dwie czcionki. Jedna (Great Vibes) posłużyła mi do wyróżnienia imion przyszłych nowożeńców. Drugą czcionką, którą się posłużyłam, jest Open Sans w 2 wariantach grubości. Zestawienie tych czcionek pozwoliło mi na osiągnięcie efektu lekkości i prostoty treści użytej w zaproszeniu, co odpowiada założeniom o minimalizmie i elegancji. Moim zdaniem zestawienie tych krojów pisma daje bardzo dobre efekty – z jednej strony mamy tekst ozdobny, natomiast z drugiej prosty, czytelny określający szczegóły uroczystości. Oczywiście treść zaproszenia jaką się posłużyłam jest symboliczna – w normalnych warunkach zdecydowanie okazałaby się zbyt krótka i mało precyzyjna.

Jak pewnie zauważyliście, w kontekście elementów graficznych ograniczyłam się wyłącznie do przerywanej linii, która tworzy prostą ramkę treści zaproszenia. Może jest to niewiele, ale dla potrzeb tego artykułu myślę, że wystarczająco :). Niektórzy mogą też stwierdzić, że mogłam pokusić się o zastosowanie jakiegoś koloru, ale myślę, że czerń będzie tu dobrze wyglądała.

Poniżej znajduje się obrazek, na którym znajdują się poszczególne elementy zaproszenia z tekstem oraz znacznikami cięcia, które ułatwiają precyzyjne docięcie każdego elementu.

Mamy już gotowe treści. Ostatnią częścią przygotowań do stworzenia finalnego zaproszenia będzie określenie wymiarów jego elementów, które nie będą miały zadruku. W moim przypadku papier, na którym będą nadrukowane treści, będzie białym kartonem, natomiast pozostałe elementy kartonem kolorowym.

W zasadzie już wszystko mamy gotowe i możemy przystąpić do finalizacji produkcji pierwszego zaproszenia, co szczegółowo opiszę w kolejnej części artykułu.

Zobacz również inne artykuły